Julmordet i Cornwall

Titel: Julmordet i Cornwall
Författare: Fiona Leitch
Betyg: 3 av 5
Förlag: Harper Collins
Utgiven: 2025
Format: Danskt band
Antal sidor: 214
ISBN: 9789150983005
Julmat, mys och MORD! Att det alltid måste hända när Jodie är med.
Det är tre dagar före jul och Jodie ”Nosey” Parker har händerna fulla med pynt och julmat. Vilken tur att det inte skett något mord, för det skulle hon verkligen inte ha tid med! Hon ska nämligen ordna maten på ett stort välgörenhetsevenemang på ett avlägset gammalt kloster.
Men saker går inte som planerat. En häftig snöstorm sveper in och tvingar både gäster och personal att stanna kvar på klostret över natten. Morgonen efter hittas en av gästerna brutalt mördad.
Hon borde verkligen inte, men Jodie kan inte låta bli att fundera på vem som begått mordet och varför. Kanske råkar hon ställa några frågor också. Hinner hon lösa mysteriet och avslöja mördaren innan någon mer får sätta livet till?
Julmordet i Cornwall är den fjärde fristående delen i deckarserien Mat och mord i Cornwall, som bjuder på mysiga miljöer, några recept och lagom mycket spänning. Perfekt läsning för dig som gillar Bara ett litet mord, Miss Marple och Morden i Midsomer.
Mina tankar om boken
Julmordet i Cornwall av Fiona Leitch är en trevlig mysdeckare som jag läste med viss behållning, men utan att bli helt uppslukad. Intrigen, ett mord på ett kloster under en snöstorm, är klassiskt upplagd och påminner om pusseldeckare i Agatha Christies anda. Samtidigt är det inte själva mordgåtan som gör störst intryck, utan stämningen och miljöerna.
Det jag uppskattar mest är blandningen av humor, romantik och mörka hemligheter. Jodie “Nosey” Parker är en charmig huvudperson som lyckas balansera vardagliga bekymmer med nyfikenhet på mordgåtor. Miljöerna är välgestaltade, särskilt klostret som känns som en plats där jag själv hade kunnat tänka mig att vandra runt och leta efter lönngångar. Däremot hade jag gärna haft ett persongalleri, för det är många karaktärer att hålla reda på och ibland blir det lite rörigt.
Som mysdeckare fungerar boken utmärkt, den är spännande utan att bli för blodig, och den bjuder på både skratt och lite hjärtklappning. Perfekt för decemberläsning med en kopp te i handen.
Om författaren
Fiona Leitch är författare, tedrickare och kattslav. Hon älskar att tänka på Cornwall, mat och mysterier.
Läs fler omdömen på bokbloggar.se
Boken finns att köpa hos bl.a.
Bokus
Adlibris
Akademibokhandeln