En grön jul i växthotellet

Titel: En grön jul i växthotellet
Författare: Avanna Lasson
Betyg: 3 av 5
Förlag: Gyldendal Astra
Utgiven: 2025
Format: Inbunden
Antal sidor: 299
ISBN: 9789180983174

Allt Linnéa önskade var en lugn jul med sin mamma, sin pojkvän Zacharias och givetvis katten Bellman. Men det visar sig vara svårt när växthotellet hon drev i somras som hon trodde gått i vinteride våldgästas av stressade orkidéer och blommor i allt annat än smakfulla julfärger. Linnéas övriga liv börjar också trassla mitt i julruschen.

Borta i Los Angeles råkar Zacharias ut för en olycka och mammans alzheimer utvecklar sig snabbare än läkarna förutspått. Och så dyker Linnéas frånvarande pappa upp med hennes två sexåriga småbröder i släptåg. Är den lugna julen ett minne blott?

En grön jul i växthotellet är uppföljaren till den humoristiska feelgood-romanen Två rum och ett växthotell.

Egna reflektioner:
En grön jul i växthotellet av Avanna Larsson är en sådan där bok jag plockar upp med förhoppningen om lite mysig julstämning vilket jag också får, om än i en ganska brokig form. Jag tycker att intrigen är underhållande på ett lättsamt sätt, och tempot gör att sidorna flyger förbi utan ansträngning. Larsson skriver med en varm och småhumoristisk ton som gör att jag gärna följer Linnéa, även när handlingen drar iväg åt det lite mer osannolika hållet.

Samtidigt märker jag att vissa delar upprepas lite väl ofta, särskilt allt prat om pappans tidigare fruar och barnaskaran som bara växer. Det tar ibland fokus från det som faktiskt är intressant: Linnéas egen utveckling och hennes försök att hålla ihop både växthotellet och livet i stort. Och visst händer det en hel del märkliga saker som får mig att höja på ögonbrynen, trovärdigheten är inte alltid bokens starkaste sida.

Men trots detta sitter jag kvar med en varm känsla. Det är lättläst, charmigt och har något genuint i botten. Jag är glad att jag läste den, och jag känner faktiskt att det finns mer att hämta här. Jag följer gärna Linnéa vidare om det kommer fler delar.

Läs fler omdömen på bokbloggar.se

Boken finns att köpa hos bl.a.
Bokus
Adlibris
Akademibokhandeln