Mamma, det har hänt en olycka!

Titel: Mamma, det har hänt en olycka!
Författare: AnnaLena Forsberg
Betyg: 4 av 5
Förlag: Visto Förlag
Utgiven: 2022
Format: Häftad
Antal sidor: 214
ISBN: 9789178858378
Mamma, det har hänt en olycka! Så börjar samtalet där jag får veta att min yngste son, Jalle, har kraschat med crossen i skogen. Det är hans storasyster som ringer och hon har panik.
Han ringde till pappa och han bara skrek.
Det här är början på en lång, plågsam och ibland tröstlös kamp för att rädda Jalles liv och hans skadade ben. Ingen vet hur det kommer att sluta, inte ens läkarna som kämpar med de komplicerade skadorna.
Egna reflektioner
När man ska läsa och recensera en bok om barn som skadas, där vartenda ord är sant, gäller det att stålsätta sig, försöka vara saklig. Men ibland är det helt omöjligt.
Boken om Jalle, som blir allvarligt skadad i en crossolycka, går inte att läsa utan att bli berörd. Sida efter sida som rör upp känslor i mig, vissa positiva, vissa negativa och det går inte att blunda. ”Mamma, det har hänt en olycka!” är en saklig men känslosam berättelse om femtonåriga Jalle och allt som hände efter olyckan. Alla undersökningar, operationer och komplikationer som han och hans familj gick igenom.
Författare till boken är Jalles mamma AnnaLena Forsberg och det är genom henne vi upplever allt. Med en väl avvägd mix av känslor, sjukdomsförlopp och byråkrati har hon skrivit en mycket gripande bok där tårarna hotar att svämma över vid flera tillfällen. När man läser boken förstår man vilka kämpar både Jalle, hans mamma och övrig familj är.
Sagt om boken
”Jag fick boken, har sträckläst den, vilken rysare! Hade inte förstått hur allvarligt skadad Jalle blev. Så bra skrivet, känns nästan som jag var med själv under hela skeendet. Vilken tapper son och vilken tapper mamma! Underbar prosadikt om lönnen.”- Birgitta Broman
”Jag är både djupt berörd och imponerad av hur du lagt upp texten och skriver. Jag nästan grät ibland under läsningen. Du beskriver både med en mammas blick och känslor, men också med en journalists detaljrikedom, om mediciner, omläggningar, sjukdomsförlopp m.m. Och dessutom med både värme och ilska mot dem som ni möter under vägen. Hur familjen reagerar och agerar. Så bra! Den ska jag rekommendera!” – Barbro Tjernström
”Tack för en fantastisk berättelse, som ni delar. En gripande historia som är svår att förstå som utomstående. Blev många tårar under resans gång. Tack än en gång.” – Monica
”Vilken bok du skrivit!! Började läsa den igår och kunde inte lägga ifrån mig den förrän jag var klar.” – Karin Nilsson
Om författaren
AnnaLena Forsberg, författare och mamma till Jalle, beskriver en situation som är lika hjärtskärande som hoppfull. Berättelsen om Jalles olycka är familjens historia om trauma, sorg och om att komma tillbaka igen, mot alla odds.
När du köper en bok skänker jag 20 kronor till Stiftelsen Min stora dag. De gav Jalle stöd och uppmuntran under en mycket svår tid i hans liv. Fler barn behöver deras omsorger och det här är mitt sätt att bidra och visa min tacksamhet mot organisationen.
Läs fler omdömen på bokbloggar.se
Boken finns att köpa hos bl.a.
Visto Förlag
Bokus
Adlibris
Akademibokhandeln