
Titel: En sång till Sonja
Författare: Mikael Jisander
Betyg: 5 av 5
Förlag: Modernista
Utgiven: 2026
Format: Inbunden
Antal sidor: 314
ISBN: 9789181087383
Sonja är nitton år och sångerska i ett band på Smokey’s Jazz Club i nittiotalets Malmö. En kväll sitter en skivbolagsmagnat i publiken och vill signa henne för ett stort låtprojekt. Sonja slits mellan att svika bandet och att uppfylla sin dröm. Hon väljer att satsa på solokarriären, men något går vansinnigt fel och snart faller allt det nya som ett korthus.
Kvar står Sonja – utan band och utan skivkontrakt.
Trettio år senare kontaktas hon av bandets pianist som vill återförenas en sista gång. Ska Sonja våga ta chansen att avslöja att det är hon som hörs på en av nittiotalets största hits? Och ska hon våga berätta varför ingen vet om det?
En sång till Sonja är en berättelse om att våga drömma men också om styrkan i att känna sig tillräcklig, även om inget går som man tänkt sig.
Mina tankar om boken
Helt ärligt, jag vet inte riktigt vad jag ska säga om ”En sång till Sonja”. Det enda som far genom mitt huvud är att jag älskar den!
Jag kände redan i första kapitlet att detta är en berättelse som kommer att gå rakt in i hjärtat på mig. Mikael Jisander har hittat en perfekt mix av sorg, humor och de där tunga lagren av skuld och skam som Sonja burit i trettio år.
Det är en väldigt gripande bok, full av hemligheter, vänskap och drömmar som både spricker och föds på nytt. Jisander skriver med en värme och ett driv som gör att jag hela tiden vill läsa ett kapitel till. Språket är både välskrivet och mjukt samtidigt som det finns en skärpa som gör att allt inte bara är gullegull.
En annan sak som jag också älskar är hur musiken pulserar genom hela romanen, nästan som en egen berättarröst.
Vill du läsa en berättelse som stannar kvar länge är ”En sång till Sonja” ett perfekt val.
Sagt om boken
»En fantastisk välskriven bok med ett fint språk.« Betyg: 5 av 5 – Cias Bookshelf
»En sång till Sonja är en varm, men också sorglig, berättelse om vänskap och att följa sina drömmar.« Julia Fors, BTJ
»En varm, sorglig och hoppfull historia om vänskap, drömmar, om att våga följa dem och stå upp för sig själv.« Mias bok
»Berättelsen går verkligen rakt in i hjärtat där den kommer att stanna länge.« Bokstavligttalat_
»Mikael Jisander blir bara bättre och bättre.« Bibbloagneta
»I den här boken har Jisander hittat ett djup som berör ända in i hjärteroten.« Betyg: 5 av 5 – Lisas bok o klokskap
Om författaren
MIKAEL JISANDER är copywriter och författare, bosatt i Lomma. En sång till Sonja är hans tredje fristående roman efter de populära En halv Kaj och Benny älskar baklava. En gripande underhållningsroman om spruckna drömmar och revanschlustan som kommer med dem.
Läs fler omdömen på bokbloggar.se
Boken finns att köpa hos bl.a.
Bokus
Adlibris
Akademibokhandeln
Lämna ett svar